Usługi

W akordeonie istnieje wiele rodzajów usterek i nie sposób ich wszystkich opisać. Zwróćmy uwagę na najważniejsze i najczęściej występujące. Postaram się w krótki i prosty sposób opisać usterkę oraz w jaki sposób jest ona bezpośrednio przeze mnie usuwana.

Gwarancja na wszystkie wykonane naprawy wynosi 1 rok!


Grafika przedstawiająca guziki basowe akordeonu
Grafika przedstawiająca klawiaturę akordeonu
Grafika przedstawiająca miechy akordeonu
Grafika przedstawiająca nuty na pięciolinii
Grafika przedstawiająca regestry akordeonu
Grafika przedstawiająca głosy akordeonu

Strojenie

Akordeon nie stroi, strojenie akordeonu

Strój akordeonu to temat najbardziej żywy w środowisku akordeonistów. Aby dokonać jakiejkolwiek ingerencji stroju niezbędny jest demontaż instrumentu, w przeciwieństwie do instrumentów takich jak fortepian, klawesyn, gitara, instrumenty smyczkowe czy większość instrumentów dętych. Temat stroju i jego bardzo ważnych zagadnień techniczno-fizycznych opisany jest dokładnie w artykUnorderedListe prof. Jerzego Łukasiewicza z UMFC w Warszawie na stronie http://www.lukasiewiczjerzy.pl/strojenie-akordeonu

Zawarta w tym artykUnorderedListe wiedza jest podstawą do zrozumienia samego procesu strojenia, opisując jak wiele czynników wpływa na intonację naszego instrumentu.

Artykuł ten rozwiewa wiele mitów jakimi zasnuty jest temat strojenia akordeonu w naszym środowisku. A teraz konkrety:

Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek korekty stroju za pomocą ingerencji mechanicznej w sam stroik należy wykonać następujące czynności:

  • sprawdzenie szczelności obudowy, miecha
  • sprawdzenie szczelności szybrów regestrowych, klap klawiszowych/guzikowych
  • sprawdzenie poprawności zamontowania głośnic w obudowie
  • inspekcja głośnic pod kątem:
    • pęknięć,
    • rozszczelnień między stroikiem a głośnicą (zwykle spowodowanych starym woskiem),
    • źle funkcjonującymi wentylami,
    • oceny kondycji stroików oraz wyeliminowanie ewentualnych ich pęknięć
  • mycie wszystkich głosów z nagromadzonych przez lata zabrudzeń, które zmieniają wagę i reakcję stroika, co bezpośrednio wpływa na wysokość dźwięku danego stroika

Po wykonaniu ww. czynności można przystąpić do analizy stroju danego instrumentu, zmian jakie zaszły od czasu wyjścia danego instrumentu z fabryki/manufaktury oraz przystąpić do ewentualnej korekty mechanicznej stroików. Zawsze trzeba mieć na uwadze fakt, iż każda ingerencja w wysokość dźwięku wydobywanego za pomocą danego stroika jest dla niego niszcząca i jest procesem w dużym stopniu nieodwracalnym.